BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Edebiyat Fakültesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Tanıtım

Dünyanın hızlı değişim ve dönüşümü karşısında daha hızlı hareket etmek ve farklı dil ve kültüre sahip ülkelerle daha yoğun ilişkiler kurup sürdürmek durumunda olan Türkiye’nin çok sayıda ve nitelikli Mütercim-Tercümanlara gereksinimi olduğu ortadadır. Bu gereksinimin karşılanabilmesi için, hem alt yapı hem de deneyimi ve başarımlarıyla kaliteli insan gücü yetiştirme kapasitesi yüksek olan Başkent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne bağlı olarak Mütercim-Tercümanlık Bölümünün açılmıştır. Öğrencilerimiz öğrenimleri süresince tam donanımlı müstakil bir hizmet binası içerisindeki laboratuvarlardan oluşan Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Modern Diller Bölümü’ne bağlı olarak verilen İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Japonca, Farsça ve Çince gibi dilleri de alabilmektedirler. Yine, Fen-Edebiyat Fakültesi’ne bağlı olarak 1995-1996 akademik yılında kurulmuş olan Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü ve Eğitim Fakültesi’ne bağlı olarak 2000-2001 akademik yılında kurulmuş olan Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programı’nda etkinliklerini sürdürmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde, San Antonio şehrinde Başkent Üniversitesi’ne bağlı “Capital Language Center”da isteyen öğrencilerimize dil okulu fırsatı verilmektedir.

İngilizce Hazırlık Eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde  tamamlamak isteyen öğrenciler, üniversiteye ödenen eğitim ücreti dışında ek bir eğitim ücreti ödemeden, konaklama ve yaşam giderlerini kendileri karşılayarak dil eğitimlerini sürdürebileceklerdir.

Mütercim-Tercümanlık bölümümüzün swot analizi yapıldığında güçlü yanlarının,

  • Donanımlı öğretim üyelerine sahip olması, öğrenci yönetim sistemine sahip olması,
  • Üniversitenin donanımlı bir kütüphaneye sahip olması,
  • Donanımlı alt yapıya sahip olan yabancı diller yüksek okulunun olması,
  • Donanımlı Tıp, hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Ticari Bilimler, Sağlık Bilimleri, Diş Hekimliği, Mühendislik Fakültesi gibi çok çeşitli bilim dallarında  seçmeli derslerinin alınabileceği fakültelerin olmasıdır.
  • Diğer üniversiteler ile işbirliği imkânı, proje koordinatörlüğünün olması,
  • Üniversitemizde ERASMUS+ programının olması ile  BAP, TÜBİTAK ve AB Proje olanaklarının olması

sayılabilir.