BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Edebiyat Fakültesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Bölüm Başkanından

Üniversite Adaylarına,

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) Bölüm mezunlarına talep gerek ülkemizde gerekse yurtdışında her geçen gün daha da artmaktadır. Ülkemizde mezunların çalışma alanları şöyledir: Simultane ve yazılı çeviri büroları, Avrupa Konseyi, özel TV'ler ve gazete büro ve ajansları, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, bankaların kambiyo bölümleri, DPT, MİT, TRT ve Anadolu Ajansları, çeşitli milletlerarası kuruluşlar, yayınevleri, editörlükler, özel veya yayınevlerine bağlı olarak kitap çevirileri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde araştırma görevliliği, özel çeviri büroları açma olanakları.

Bölümümüzü seçecek öğrencilerimizin yabancı dil öğrenme ve geliştirmeye açık, dil-kültür ilişkisini göz önünde bulundurarak yabancı dilin (İngilizce) kullanıldığı edebiyattan turizme kadar çeşitli alanlarda bilgilerini artırmak için olabildiğince çok okumalarını ve bilgi dağarcığını doldurmalarını öneririz.

Alanında çok iyi yetişmiş idari ve akademik uzman kadromuzla, Başkent ailemize katılacak gençlerimizi sımsıcak aile ortamımıza katılmaya davet ediyoruz.

Prof. Dr. Sabri Koç

Bölüm Başkanı