BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Edebiyat Fakültesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Bölüm Başkanından

Üniversite Adaylarına,

Mütercim-tercümanlık (İngilizce) Bölüm mezunlarına gerek ülkemizde gerekse yurtdışında her gün talep daha da artmaktadır. Ülkemizde mezunların istihdam alanları şöyledir: Simultane ve yazılı çeviri büroları,  Avrupa Konseyi, özel TV'ler ve gazete büro ve ajansları, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, bankaların kambiyo bölümleri, DPT, MİT, TRT ve Anadolu Ajansları, çeşitli milletlerarası kuruluşlar,  yayınevleri, editörlükler, özel veya yayınevlerine bağlı olarak kitap çevirileri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde araştırma görevliliği, özel çeviri büroları açma olanakları.

Bölümümüzü seçecek öğrencilerimizin yabanci dil öğrenme ve geliştirmeye açik, dil-kültür ilişkisini göz önünde bulundurarak yabancı dilin (İngilizce) kullanıldığı edebiyattan turizme kadar çeşitli alanlarda bilgilerini artırmak için olabildiğince çok okumalarını ve bilgi dağarcığını doldurmalarını salık veririz.

Alanında çok iyi yetişmiş idari ve akademik uzman kadromuzla, Başkent ailemize katılacak gençlerimizi sımsıcak aile ortamıza katılmaya davet ediyoruz.

Prof. Dr. Gülsev Pakkan

Bölüm Başkan Vekili